GTD. Tři slova, která zajišťují úspěch

- Reklama 4 -

„Kdo umí řídit svůj čas, řídí svůj život. Kdo umí naplňovat svůj čas, naplňuje svůj život. Kdo má čas, je schopen uskutečnit všechny svoje sny. Ale je důležité řídit svůj čas.“ Richard Branson

Víte, co je základní podmínkou úspěchu?

Když jsem byl ještě mladý, myslel jsem si, že peníze. Ale ony nestačí.

Pak že vzdělání. Ale ono také nestačí.

Pak že známí, kteří mi zařídí protekci. Ale to už vůbec nestačí.

Pak že lidé, kteří práci udělají za mě.

Kdepak!

To všechno je k ničemu, když nemáte ten jeden základní předpoklad úspěchu.

Úspěšní lidé mu říkají GTD. Get Things Done.

Schopnost dokončovat věci.

Můžete mít totiž hory peněz, ale když s nimi nepracujete, ačkoli byste s nimi pracovat uměli, ta hora v důsledku inflace klesá.

Můžete mít tuny vysokoškolských diplomů, ale dokud jste jen teoretici a nabiflovanou teorii neuplatníte v praxi, žádný úspěch nemáte.

Známí Vám mohou zajistit sebevýhodnější pozici, ale když neumíte rozdělané věci dokončit, je Vám podvodem vyhraný konkurz také k ničemu.

Jistě, můžete si najmout jiné lidi, aby práci dokončili za Vás, ale to obvykle končí fiaskem, protože jim neumíte jít příkladem. Dříve nebo později přestanou makat i oni.

Nejbohatší muž světa Bill Gates moudře říkává: „Nepleťme si aktivitu s produktivitou. Být upracovaný není totéž jako dělat pokroky směrem k cíli.“

hodinky pod rukávem

Jen to, že jsme denně mnoho hodin ve firmě, neznamená, že máme výsledky. Počet hodin, které věnujeme jakékoli činnosti, nic nevypovídá o schopnosti být efektivní. Mnohdy platí dokonce nepřímá úměra. Čím více se někdo věnuje práci, tím méně je efektivní. Držet dietu také není totéž co zhubnout. Lidé, kteří se desítky let pokoušejí zhubnout, zpravidla ještě nezhubli. A vůbec nezáleží na tom, kolikrát dietu drželi. Ano, nepleťme si aktivitu s produktivitou.

Co když nad prací jenom sedíme, co když se v ní hnípeme, ale nikdy ji nedotáhneme? Co když právě vědomí toho, že nad úkolem můžeme klidně sedět celý den, celý zítřek, celý týden, celý měsíc, nás nenutí nijak pokročit?

Dát si termín? To není řešení. Ještě se vystresujete.

Úspěšní lidé, které jsem v životě potkal, měli jedno společné: přestali sledovat objem času, který stanovenému úkolu věnují. Začali se soustředit na něco jiného – na dokončení práce. To jediné oni počítají. Čas u nich nehraje roli. Zatímco kvalita odvedené práce a dosažený pokrok ano.

Možná teď namítnete: Oho, Casanovo, Ty jsi přece tvrdil, jak vzácný je čas pro úspěšné lidi. Ano, opravdu je. A je paradoxní, že čím méně se úspěšní lidé soustředí na čas a čím více se soustředí na cíl, tím méně času potřebují k dosažení cíle. A tím méně je čas znervózňuje. Protože konají. Neciví na ciferník.

stres z času

Je to jako s penězi. Čím méně se v podnikání soustředíte primárně na výnos, tím většího výnosu dosahujete. Nejúspěšnější podnikatelé mají na prvním místě vždy zákazníka. Dostatečně kvalitní službu, kterou bude rád využívat. A s tím přichází výnos. V opačném případě, pokud upřednostňujeme výnos, podvědomě snižujeme kvalitu služeb, protože nás zajímá především co nejvíce na člověku vydělat.

Abychom si vyjasnili Gatesovy pojmy:

Aktivita je: jít do práce, odepsat na spoustu mailů, hodně toho rozdělat, běhat na mítinky a schůzovat. Bohužel nic z toho neznamená dosáhnout cíle. A to přesto, že uvedené činnosti zaberou většinu pracovního dne. Možná zrovna včera jste šli domů přetížení, upracovaní a říkali jste si: Uf, to jsem borec. Teď jsem určitě blíže k cíli. Ale snaha nikoho nezajímá. Já se ptám: Co jste opravdu dokončili?

Víte, jak se Franz Kafka stal velkým spisovatelem, ačkoli na psaní neměl vůbec čas?

- Reklama 5 -