Český očař provedl unikátní operaci. Další do své sbírky

Když jsme tvořili nové vydání časopisu FC se zeměkoulí na titulní straně, setkávali jsme se s dvěma typickými českými charakteristikami:

1) Podceňováním („Co si Češi chtějí dokazovat tím, že chodí do světa? Jsme nuly a nikdo na nás není zvědavý…“)

2) Výjimečností. Češi totiž v rozporu s tím, jak slabě se oceňují, mají ve světě jméno jako majitelé chytrých hlav a zlatých ručiček. Když mají důvod, dřou jako o život. Ale o tom až v časopise.

Jakkoli jsme malý stát, máme výjimečné lidi. I třeba mezi očními lékaři.

O Pavlu Stodůlkovi ví málokdo, přesto je to sběratel unikátů. Geniální specialista, který absolvoval medicínu na Univerzitě Palackého v Olomouci před 25 lety, absolvoval postgraduální studium na pozoruhodné téma – metodu LASIK, kterou sám zavedl! Řadu operací zavedl jako první oční chirurg na světě, jako první v Evropě zavedl například laserovou operaci čočky femtosekundovým laserem VICTUS. Mezi jeho pacienty patří Václav Klaus, Tomáš Baťa s rodinou nebo hraběnka Diana Šternberková. Ze Zlína, kde bydlí, řídí impérium šesti klinik s vůbec největší sítí moderních laserů pro korekci očních vad v Česku.

Pavel Stodůlka

Nyní si na konto připsal další prvenství. Jako první v Česku provedl na zlínské klinice laserovou operaci kombinující ReLEx Smile a aCXL. ReLEx Smile je šetrná metoda pro korekci krátkozrakosti – zhoršeného vidění do dálky. Její hlavní výhoda je v tom, že 3D femtosekundový laser odstraňuje dioptrie pod povrchem rohovky. „Laserem oddělenou tkáň vyjmeme miniaturním otvorem. Tím se změní zakřivení rohovky a koriguje se oční vada,“ vysvětluje dvojnásobný otec, který je do své práce zaujatý jako první den a nikdy nepolevil jeho zájem docházet v oboru stále dál. A pokračuje: „Zákrok je tedy velmi šetrný a rohovka jen minimálně narušená. Díky miniaturnímu řezu je daleko nižší také riziko infekce. Metoda však zatím umožňuje korigovat pouze krátkozrakost, případně v kombinaci s astigmatismem,“ krčí rameny muž, pro něhož klíčové slovo je „zatím“. Každý problém je pro něj neřešitelný jen dočasně.

Už při této operaci dosáhl toho, že se k ní používá jediný laser, což zkracuje délku zákroku. „Provádí se ambulantně a ke znecitlivění oka stačí pouze anesteziologické kapky. Pacienti se tedy při operaci nemusejí bát ostrých nástrojů ani injekcí, nedochází k problémům s nedostatkem slz,“ vypráví specialista, který není jen dělníkem. Přemýšlí nad zákroky, které provádí, a touží je dělat efektivněji. Zlepšování se věnuje po práci. Pomáhat lidem s co největším komfortem, to je jeho krédo. A také cesta k úspěchu. Jako v tomto případě.

zákrok

Jeho nový zákrok má dvě části. Po samotné laserové operaci přichází zpevnění rohovky pomocí tzv. akcelerovaného crosslinkingu. Netrvá déle než tři minuty. Rohovka se nasytí žlutým barvivem a poté je krátce ozářena ultrafialovým světlem. Vzniklé chemické vazby bez zhoršení průhlednosti rohovku zpevní, což přispívá k dlouhodobé stabilitě výsledku operace. Celé zpevnění rohovky je rychlé a bezbolestné, tak jako korekce krátkozrakosti. 

Jako první v ČR už zavedl laserovou operaci očních vad femtosekundovým laserem, operaci šedého zákalu mikrořezem, laserovou operaci šedého zákalu… Ještě se Vám zdá, že Češi nemohou být úspěšní? Že nemají světu co předat? Že nemají ve světě co získat? Mimochodem, MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., přednáší na mezinárodních očních kongresech a vyučuje v kurzech pro zahraniční oční lékaře. A kde sbíral praktické zkušenosti? Ne u nás. Ale po celém světě. Hlavně v Kanadě.

Kdyby necestoval, myslíte, že by dosahoval takových výsledků? Dokázal by tolik pomáhat lidem jako nyní? Existuje ještě důvod, proč nekonfrontovat své vědomosti v zahraničí? Proč se díky cizině nestat úspěšným?

Unikátní vydání časopisu FC o lidech, kteří nastartovali či restartovali svůj život v zahraničí, začínáme rozesílat tento týden. Do schránky přijde pouze čtenářům, kteří jsou registrovaní zde. Zájemci mimo Českou republiku mají šanci stahovat si elektronické vydání časopisu zde. Časopis nebude k dispozici v trafikách a jeho obsah publikován na internetu.

© Petr Casanova, foto: Gemini