7 důvodů, proč potřebujeme náročné ženy k vlastnímu úspěchu

Včera do Reiters Allegria Spa Resortu přijel bohatý Ital. Jeho karmínové Ferrari burácelo na celé nádvoří rakouského hotelu.

Večer za ním do baru přišla jeho partnerka, vysoká gazela, velmi nákladně zdobená, pro klíčky a platební kartu. Jela zřejmě na výlet.

„Gold-digger?“ švihl po mně s úsměvem, když si povšiml, že sleduji její nohy při odchodu.

Tím slovem naznačil, zda ji mám za zlatokopku. Otřásl jsem se, nemám rád to slovo. I ženy mají právo na velké sny. Jenže to mají jaksi složitější. Očekává se od nich mateřská role a výchova dítěte, která spolkne velkou část produktivního věku – vychované dítě se totiž nedá koupit v supermarketu, zatímco s jachtou, domem, autem je to snazší. Stojí jen peníze.

Kdy si vlastně mají ženy splnit své velké sny, když ani mnozí muži to nestihnou za celý život?

Zastávám proto zaostalý názor, že spokojenost ženy je vizitkou muže. Ital jej přijal s úsměvem, přisedl si a poručil nám menta branku, rakouský mátový likér, aby se svěřil: „Upřímně, kde bych bez ní byl? Asi řadovým právníkem v průměrném zaměstnání. Bez ní bych neusiloval o otevření vlastní advokátní praxe a o vysoké cíle. Je náročná, ale mě to žene vpřed.“

Říká se jim zlatokopky. Se zlatem opravdu souvisí – ke zlatu nás totiž dokopou. Možná by se jim mělo spíše říkat zlatodokopky. Každé podnikání je totiž běh na dlouhou trať. Podnikatel, který chce uspět, musí vydržet. Musí být i v 5678. den podnikání do svého cíle stejně zapálený jako v první den.

Řekněte mi, co Vás dokáže držet v tempu třeba i dvacet let? Vize? Že by Sunseeker? Ferrari? Vila na Riviéře? Znám spoustu lidí, kteří takové sny měli a když vše nešlo podle plánu, mávli rukou, že to holt nejsou splnitelné vize a všichni, kdo jich dosáhli, jsou podvodníci.

Ne, není to žádná věc. Největší motivací jsou lidé. Ti nejbližší, kteří na nás denně působí. Partnerka je jednou z nejsilnějších. Dokáže jasně přinutit muže, aby své cíle nejen formuloval, ale i dosahoval. Má na to své páky.

Nevidím nic zlatokopeckého na tom, když žena sní o novém GLK, bytě v Barceloně a nejlepší anglické škole pro své dítě. Dokáže-li muže podporovat v jeho úsilí, aby jí uvedené sny splnil, nevysvobozuje jen on ji, ale vysvobozuje především ona jeho – ze zajetí slibů, výmluv, odkládání, nečinnosti až lenosti. Donutí ho vylézt z jeskyně, kde jen žvatlá, jak je dokonalý a poradí si s každým mamutem, a jít lovit, dokázat, že takový opravdu je. To je historická úloha náročné ženy.

Nevím proč, ale ženě se těžko odporuje. Ženě se těžko neplní její sny. Zvláště když si přeje ve skutečnosti pouze to, abychom sami byli úspěšní. Až příliš rádi takové ženě dokazujeme, že ona je ta špatná, že jen my, muži, se na věc díváme správně, že my jsme hlavou rodiny. To jsme, ale žena je vždy krkem, který tou hlavou otáčí. Zaplaťpánbu.

Náročné ženy na nás mají sedm pák. Nevyčítejme jim, když je na nás používají. Jsou jako trenéři, kteří nás nutí k vyšším výkonům. To ony mění své/naše sny v realitu. To s nimi jsme schopni dojít tam, kam bychom bez nich vůbec nedošli.

Zajímá Vás oněch 7 ženských pák k mužskému úspěchu?