Kruh úspěchu: 5 kroků, jak překonat slabost v sobě i jiných

- Reklama -

Tištěný časopis FC není víc než zrcadlo. Ukazuje sice příběhy úspěšných, ale v nich se vidíme všichni. Žasneme:

Vždyť oni zažívali úplně stejné situace jako my! Akorát se na stejné křižovatce, na které teď stojíme my, rozhodli jinak.

Oni nejsou nadlidé! Nemají žádné zvláštní štěstí. Ani nejsou obdařeni schopnostmi a vlastnostmi, které bychom my neměli! Jen vykročili po cestách, které se nám také teď také nabízejí. Ale my jsme je považovali za špatné, protože po nich nešel žádný náš kamarád, rodič nebo známý.

Tištěný časopis FC je vlastně strašně nepříjemné čtení. Ukazuje, jak blízko má každý člověk k úspěchu. Ochutnávky?

Daniel Křetínský byl vystudované právnické „ucho“, když nastoupil do svého prvního opravdového zaměstnání. Udiven zjistil, že finanční skupinu J&T řídí jeho věkoví vrstevníci, také dvě „ucha“, ale už miliardářská. Mohl zahořknout na osud, závidět, poškozovat mladé Slováky Jakaboviče s Tkáčem, nebyl by sám. Ale on se rozhodl pro variantu B – začít makat. Pomoct jim znalostmi, které oni neměli. Rozvíjet jejich kontakty. Být jim zdravým oponentem, upozorňovat na příležitosti a rizika, která oni ze svého pohledu neviděli. Z vyjukaného absolventa Masarykovy univerzity byl zakrátko partner. Dnes  je z Křetínského nejmladší z deseti nejbohatších Čechů. Ještě mu není čtyřicet let.

My teď máme dvě možnosti: Buď tentokrát vůči němu zahořknout, závidět mu a zpochybňovat, co dokázal. Nebo v FC pochopit způsob, jak se naučil přemýšlet.

Krkonošskému mládenci Janu Grundovi bylo šestnáct let, když rodiče začali podnikat. No, podnikat. Zkoušeli šít koberečky do koupelen v ložnici svého bytu. Jan byl ve druhém ročníku textilní průmyslovky v Jilemnici a se spolužáky, nepřejícnými a závistivými, zkusil. Také měl dvě možnosti: Aby se v partě zalíbil, stát se nepřítelem svých rodičů, bojkotovat jejich úsilí, brát jim naději, přidělávat jim starosti. Jan raději odešel z internátu, denně dojížděl padesát kilometrů a rodiče naopak podporoval v tom, co okolí vadilo, a pomáhal jim, jak se dalo. Nešel už ani na vysokou školu a tlačil s nimi a bratrem rodinnou káru, která byla – mimochodem – loni vyhlášena Firmou roku.

My také máme dvě možnosti. Buď mu destruktivně závidět, že je dnes ředitelem dalšího rodinného byznysu. Nebo zvolit konstruktivní variantu číslo 2.

Celkem čtyřiceti čtenářům jsme na Zeď synergie, novou rubriku v našem časopise, vyvěsili jejich plány a podnikatelské nápady. Každý čtenář má opět dvě možnosti: Nepřát jim, odrazovat je, posmívat se. Nebo jim ze svých schopností dodat to, co poptávají, přiskočit do jejich vlaku a být konečně součástí cesty k úspěchu.

Ať větříte závist v sobě nebo kolem sebe, překonejte ji – svým vlastním úspěchem. Myslíte si, že zrovna Vy jste nazdárci a nikam to nedotáhnete? Že všichni v okolí mají pravdu a Vy to nedokážete? No, protože i já jsem u svých příbuzných býval břídil (tak jako u nich byl každý, jenom ne oni sami), povím Vám, drazí bratři břídilové, že všichni se stáváme tím, co opakovaně děláme. Toneme-li v negativním prostředí, opakujme tedy pozitivní věci. Mají obrovskou moc vytáhnout nás jako tažné lano z vlastní slabosti, odepsanosti a nemohoucnosti.

Tak jako Křetínský, Grund a miliony dalších volme vždy variantu B. Co to obnáší v praxi? Takový uzavřený kruh úspěchu. Zajímá Vás 5 kroků, které ho tvoří a na jaké nepochybně stačíte? Držím palce.