Skončila na ulici se dvěma dětmi. Přesto zbohatla. Zbavila se 8 předsudků

- Reklama -

Rádi v časopise FC ukazujeme, jak se lidé dostávají z bryndy. Toto byl typický příběh:

Svobodnou matku vyhodil agresivní přítel po hádce na ulici. I s jejími dvěma dětmi, z nichž jedno bylo autistické. Zbyla jí jen zruinovaná psychika a kapsa. V ní klíčky od auta a trocha úspor. Ty stačily na pronájem bytu ve špatné okrajové oblasti města. Dostávala podporu v nezaměstnanosti a slabé přídavky na děti, z čehož všichni tři sotva vyžili. Nemohla si dovolit chůvu, tedy ani nastoupit do práce. Točila se v kruhu a neviděla východisko.

Tehdy si vzala hrst prášků a chtěla je polknout. Zastavily ji děti.

Dnes žije v domě s bazénem, je majitelkou čtrnácti bytů, které pronajímá. Co se nezměnilo – je opatrná na peníze. Ví, jak komplikovaný a nevyzpytatelný je svět. Že jeden den může mít majetek, partnera, všechno, a druhý den nic. Investuje jen do toho, co nezmizí. Dceři dala vzdělání, postiženému synovi zajištění vlastní péči a do budoucna zajištění z pasivního příjmu.

Když jsem s touto nádhernou ženou, jejíž celý příběh jsme uváděli v FC, hovořil naposledy, říkala, že nejhorší jsou ty lži, které si sami říkáme tak dlouho, až podle nich začneme žít. Její život se změnil poté, co si uvědomila omyl v osmi předsudcích. Její cestu k úspěchu tu probírat nebudu, protože málokdo je ve stejné situaci jako ona před lety, naopak její zkušenosti jsou natolik obecné, přínosné a významné, že je nechci omezovat jen stránkami tištěného časopisu a chci, aby k nim měl přístup každý – i ten, kdo si časopis nekupuje, protože na něj například nemá. Proto je dávám na internet:

osamělá

1. omyl: Štěstí je dostávat, co chceme

Existují dva typy lidí. První se snaží nepřetržitě hromadit více a více toho, o čem si myslí, že to potřebují. Druzí oceňují to, co již mají. Život ale ukazuje, že štěstí není dostávat to, co chceme. Ale chtít to, co dostáváme. Jinými slovy: Štěstí nikdy není cíl. Konkrétní bod. Konkrétní úroveň majetku. Je to způsob pochopení života v každém okamžiku. Pokusím se to vysvětlit ještě jinak:

Být šťastný neznamená, že nemůžeme toužit po něčem víc. Prostě to znamená být vděčný za to, co máme, a trpělivý k tomu, co ještě je před námi. Někdy totiž propadneme touze dosáhnout něčeho opravdu velkého a během cesty si uvědomíme, že mnohem větší kouzlo dokážou mít malé věci. Že nezáleží na velikosti a ceně vily, když pak náklady na její provoz a údržbu vezmou člověku svobodu, volný čas, přátele a nakonec i nešťastnou rodinu.

Chceme-li být šťastní, oceňujme již dnes věci, které za to stojí. Dnešek je totiž jeden z těch dnů, které nám v budoucnu budou dost možná chybět.

2. omyl: Úspěch má přesnou podobu

Co je to vlastně úspěch? Jak ho dosáhnout? Když si nevíme rady s odpovědí na tyto otázky, obracíme se na druhé. Neuvědomujeme si, že neexistuje univerzální cesta. Tedy cesta, kterou nám poradí druzí, nemusí být dobrá pro nás. Každý jsme jiný, máme různé potřeby a vlohy, takže co dělá úspěšným / šťastným jednoho, nemusí dělat druhého. Pro každého je úspěch / štěstí něco jiného. Společné je jedno: Úspěch je strávit život šťastně podle sebe.

Moji rodiče si vždycky mysleli, že budu dobrý právník. Tak mě donutili dělat práva. Ačkoli mně se soudy a taláry hnusí. Poslechl jsem je, ale věděl jsem, že nikdy právníkem nebudu. Klid, který jsem si naivně maloval, jsem neměl, naopak už během studia se stupňoval tlak, abych se už poohlížel po místě nějakého koncipienta. A tak podle cizích not mohl proběhnout celý můj život.

Pohlédněme do dlaně. Všichni máme odlišné papilární linie, podobně unikátní jsou naše cesty k úspěchu. Co bychom chtěli dělat? Jaká práce by nás naplnila? S jakými lidmi si přejeme trávit čas? Na čem nám opravdu záleží? Předně na platu, prostředí, činnosti? Ať je to cokoli, mělo by nás to každé ráno nutit vyskočit z postele a udělat pozitivní rozdíl, činit nás pyšnými, spokojenými, usměvavými a naplněnými, než zase ulehneme pod peřinu – to je obraz každodenního úspěchu, který se časem poskládá do snové mozaiky velkého bohatství, domu na pláži a sportovního auta – pokud toto vše je ovšem pro nás vůbec důležité.