Proč se vyplatí přát druhým úspěch

- Reklama 4 -

4. Nežít minulostí ani budoucností, žít přítomností

V jakém čase žije člověk, který nepřeje druhým? No, z poloviny v minulosti, protože má potřebu se za cosi mstít. A z poloviny v budoucnosti, ke které se modlí. V každém případě nežije v přítomnosti. A už vůbec ne ve své přítomnosti.

Dětským hitem je banální, ale pozoruhodná počítačová hra. V ní se spustí odpočítávání a na konci vybuchne bomba. Sugestivní, frustrující, ale praktické. Dítěti nepomůže naříkat, nadávat, hledat výmluvy. Musí jednat. Konstruktivně jednat. Teď hned. Pak už nebude čas. Lepší simulaci života jsem ještě neviděl.

Úspěšní lidé v sobě kdysi, kdy úspěšnými ještě nebyli, nalezli odvahu vykročit. Neměli ponětí, kam cesta vede. Zjistili, že vidí vždy jen krok před sebe. Jako auto jedoucí v noci – také kuželem od světlometů osvětluje jen nejbližší okolí, ale je tak schopno dojet jakkoli daleko. Zdeněk Svěrák vyprávěl zážitek se zedníkem, který ho naučil jinak přemýšlet. „Ptám se ho: Mistře, a jak vyřešíme támhleten kout místnosti? A on: To budeme řešit, až se tam dostaneme.“ Nikoli to, co bylo, či bude. Ale to, co je, jsou velké momenty, kterými můžeme ovlivnit celý život. Nemarněme je přemítáním o druhých.

Pamatujme si: Když budeme úspěšné lidi inspirativně pozorovat, začneme uskutečňovat své sny bez odkladu.

smrťáci

5. Máknout a lenošit, máknout a lenošit…

Srdce tepe v krátkých pulsech. Jednu sekundu pracuje, druhou odpočívá. Tak vydrží v chodu desítky let. Člověk je stavěn na to, aby přes den pracoval a v noci odpočíval. I příroda žije a spí. Celý svět je založen na změnách režimů.

Změna je život. Proč tedy existují lidé, kteří neustále odkládají, neustále žijí v minulosti či budoucnosti, neustále věnují čas tomu, co jim nic nepřináší? Proč se domnívají, že by něco pozitivního nedosáhli?

Každý z nás je schopen běžet stejně rychle jako olympijský vítěz. Byť zlomek sekundy.

Každý z nás je schopen pracovat na sto procent. Byť by to mělo být několik minut.

Každý z nás může dát životu všechno. Nemusí hned a nemusí pořád. Stačí začít. Samotným nám to nedá a budeme chtít překonat se. Vydržet ve výborném režimu ještě o trochu déle. Být lepší. A pak znovu vydechnout.

srdeční křivka síly

Úspěšní lidé nejsou přepracovaní. Jsou produktivní. Dokážou perfektně využít čas – práce i odpočinku. Energii sbírají ve chvílích, kdy se po nich nechtějí žádná řešení a nevznikají žádné nároky – během naprostého relaxu. Tehdy si v mysli užívají to, čeho dosáhli. Jsou jako nabíječka. Nabíjejí se pro další činnost – silou i sebevědomím. Ve světě úspěšných výše lidského výkonu a úspěšnost výsledků nezáleží na době, kterou práci věnují, ale na vyváženosti aktivity a odpočinku. Jejich aktivita musí mít smysl. Stejně tak odpočinek. Ve světě neúspěšných mnohdy nemá žádný přínos ani aktivita, kterou praktikují, ani forma odpočinku, pro jakou se rozhodli.

A oni to vědí. To je dobře. Bohužel scházejí z cesty tím, že v této křehké chvíli začnou nepřát druhým. Místo toho, aby jednoduše změnili svůj vlastní život. Aby dali smysl své práci i relaxu. Aby z obojího dobíjeli baterky.

Pamatujme si: Když budeme úspěšné lidi inspirativně pozorovat, přestaneme se věnovat tomu, co nám ubližuje.

 

Často kladu do souvislostí úspěch a štěstí. Neúspěch a neštěstí. Neúspěšní lidé jsou opravdu mnohdy zbytečně nešťastnými. Hledají řešení, a přitom ho mají v sobě. Nadávají na jiné, a přitom příčinu mají v sobě. Je tak snadné ji odstranit. Jen zbavit se těchto 5 nešvarů.

Předplatitelé vědí, že obsah publikovaný na této webové stránce neumisťujeme do časopisu. A obsah časopisu nepublikujeme na internetu. Do příštího čísla časopisu FC, které vychází koncem května, jsme pro ně připravili krásný příběh obyčejné české rodiny, která na pomoci druhým úžasně vyrostla a dnes patří k nejbohatším v regionu. Podnikat začala ve svém vlastním bytě, bez kapitálu, a ve zdánlivě tuctovém oboru. Dnes exportuje do více než třiceti zemí světa včetně Perského zálivu. 120 inspirativních stran, které Vám pomohou objevit svůj vlastní úspěch, si můžete objednat pouze zde, časopis neseženete na žádném stánku. Elektronická verze tištěného časopisu pro mobily a tablety, určená pro čtenáře žijící kdekoli v zahraničí, je k dispozici zde.

© Petr Casanova

- Reklama 5 -