5 vět, které druzí říkají, když to s námi myslí dobře (tedy průměrně)

Čínsky-krize

Umíte čínsky? Ne? No, do budoucna by to mohlo být užitečné… Tak si dejme první lekci. První slovo. To je ono. Doporučuji: Mějte ho vždy před očima. Čínsky to znamená problém. Nebo také krize. To slovo tvoří dva znaky. Znak vlevo znamená nebezpečí. Znak vpravo znamená příležitost.

Připomínám, Čína je kolébka civilizace a moudrosti. Už ve starověké Číně věděli, že každý problém, každá životní krize v sobě má nejen výbušnou směs, ale i naději. Na světě jsou lidé, kteří Vám ten pravý strach zakryjí. Budou se Vám snažit namluvit, že problém je jenom nebezpečí. Že se ztrátou práce nebo blízkého člověka máte před sebou jen špatnou minulost. Že se musíte držet jistot, byť špatných, a už nic jiného neriskovat. Že každý nový krok je pouze nebezpečí. Že sny, touhy a velké plány je nutné zabít.

Mám s těmito lidmi bohaté zkušenosti. Jediný způsob, jak se jich zbavit, je dokázat jim, že se mýlí. Že k jejich chloroformu – slovům, které se tak blaženě poslouchají, až člověka svou vůní uspí – nebudu přičichávat. Protože vím, že potom by si se mnou mohli dělat cokoli. A já nechci žít jejich život. Ale svůj.

dobře

Všichni lidé, o kterých píšeme v časopise FC (odlišný obsah oproti tomuto portálu), mají jedno společné: Udělali něco jinak. Jinak, než by očekával dav. Především začali žít podle sebe a zkusili, v co věřili. Samozřejmě si to slízli! „Když naše rodina začala podnikat, musel jsem odejít z internátu a na průmyslovku dojíždět padesát kilometrů denně. Bylo mi šestnáct a s odstupem času děkuju za tu zkušenost. Usnadnilo mi to rozhodnutí podpořit v podnikání rodiče, kteří neuměli anglicky. Už jsem ani nešel na vysokou,“ říká nejmladší syn z pozoruhodné české rodiny, jejíž tatínek ve 40 letech „zešílel“ a rozhodl se podnikat s banálním produktem z dílny ve vlastní ložnici. Dnes jej vyváží do více než třiceti zemí světa a už nepracuje, byznys předal synům. Ti mimochodem zaměstnávají přes sto padesát lidí.

Věty, kterými nám lidé z okolí berou sílu, znějí nevinně. Dokonce logicky. Fungují na krátkou vzdálenost. Ale maraton s nimi nevyhrajete. Já k tomu přistupuji jednoduše: Kdykoli tyto věty uslyším, jsou pro mě signálem, že to se mnou daný člověk myslí dobře. Dobře je za tři. Průměrně. Chce, aby se mi nevedlo lépe než jemu. Škoda. Na lidi, kteří mě podporují, nezapomínám. Rád je mám ve svém nejbližším okolí. Zaslouží si totiž podíl na mém úspěchu. Na lidi, kteří mě nepodporují, nezapomínám také. Potřebuji vědět, koho kolem sebe nechci.

Jakých 5 pět nebezpečného člověka prozradí?