Sledování filmů v letadle za pár let: S náhledem do telefonu a hlídáním očí

- Reklama 4 -

Zatím když létáte, tak převážně v ekonomické třídě? Hm, a co když se zadaří a za nějakých pět, sedm let už budete doma v Business Class? Pak by Vás mělo zajímat, jak sedadlo v obchodní třídě bude po roce 2020 fungovat…

Předně, není to žádné sci-fi. Francouzská firma Thales Group, která návrh nového křesla představila na Aircraft Interiors Expo 2014 v Hamburku, už teď navrhuje a dodává do linkových letadel snad všechno, do čeho jde jen troška elektřiny. Na první pohled vypadá jako normální křeslo. Ale není. Nenormální je hlavně to, co není vidět, tedy vnitřní technologie. Nuže, představte si, že:

Jak usednete, systém SmartPIMs se spáruje s Vaším mobilním telefonem. Nejenže budete moci odesílat maily a SMS za pomoci dotykového panelu, ale především systém nahlédne do Vašich profilů na sociálních sítích. Tím zjistí, co máte rádi. Podle toho, jaké zprávy komentujete nebo sdílíte, odvodí například, jaký alkohol Vám chutná, jaké filmy sledujete atd. S těmito údaji posléze pracuje personál, respektive křeslo samotné. Takže za chvíli upíjíte své oblíbené víno k automaticky spuštěnému Vlkovi z Wall Street, díl 2.

Nové sedadlo business class

Sezení zpříjemňují čtyři masážní zóny a opěrka hlavy je tak masivní proto, že poskytuje prostorový zvuk. Velký displej UHD (Ultra-High Definition) s 60cm úhlopříčkou se na začátku spáruje s Vámi. Svým Eye Tracking systémem zachytí Vaše oči a podle výšky hlavy a úhlu pohledu upraví sklonu obrazovky tak, abyste co nejlépe viděli. Nemusíte se tudíž, jako dnes, vztekat s ručním polohováním monitoru, lomcovat se sedadlem cestujícího před Vámi, nebo při změně polohy své unavené hlavy náhle zjistit, že z jiného úhlu ztrácíte obraz.

Tento displej funguje obousměrně. Nejenže ho sledujete Vy. Také pozoruje on Vás – tak jako například v připravovaném Volvu systém stále monitoruje Váš zrak. Jakmile odvrátíte pohled například na letušku, film se samočinně zastaví, abyste o žádný gag nepřišli. Jestliže systém vypozoruje nevolnost, sám informuje letušku, která Vám může donést sklenici vody nebo prášek. A pokud usnete, film zastaví, obrazovku vypne a současně ztlumí osvětlení.

A jak cestujete Vy? Rádi byste poznali komfort vyšší třídy, aniž byste museli připlácet za dražší letenku? Víte, jak si říct o bezplatný upgrade do Business Class nebo First Class? Časopis FC 2/2014 Vám odhalí praxe aerolinií, na nichž můžete jen vydělat. FC není na stáncích, je k dispozici pouze zde.

-cas-, foto: The Thales Group

- Reklama 5 -