7 nebezpečných lží o úspěchu, které se šíří jako nákaza

- Reklama -

Zazvonil u mě Svědek Jehovův. Vysvětlil mi, že žiju ve zlém světě a nikdy nebudu šťastný. Vysvětlil jsem mu, že žiju v takovém světě, jaký je, a šťastný jsem. Zeptal jsem se ho, proč věří tomu, co říká. Sdělil mi svůj životní příběh. Nebyl výjimečný. Jako bych mluvil s každým druhým negativním člověkem, který přestal věřit sám sobě a doufá ve spasitele, který ho vyvede z temnoty.

Těžko snáším negativní myšlení neúspěšných. Bolí mě to za ně. Sami sebe trápí. Přitom by stačilo jen odnaučit se nebo ignorovat pár lží, které se šíří mezi lidmi jako rakovina, jimiž si zanášejí vědomí, infikují své děti i vlastní sebeúctu a sebevědomí. Je jich celkem 7, které považuji za obzvlášť morbidní:

Privátní letadlo

1. lež: Úspěch je konkrétní výsledek, zážitek nebo věc

Opravdu je pro Vás příkladem úspěchu sto milionů na kontě? Supersport, jachta, vila na pobřeží? A řekl Vám někdo, že s většími nebo dražšími objekty rostou náklady, stresy, odpovědnost? Opravdu si myslíte, že byste to ustáli?

Kamarád Martin, budiž mu země lehká, snil o Ferrari. Koupil si ho. A zabil se v něm. Protože nikdy supersport neřídil. Uspěchal auto, na něž ještě nestačil.

Kamarád Vašek si myslel, že mu štěstí přinese jen výhra ve Sportce. Vyhrál první. Asi sto dvacet milionů. Vyhrál velké neštěstí. O skoro všechno přišel. Musel o to přijít, protože neměl tušení, jak se chovat na burze, v podnikání, ke „kamarádům“, kteří ho podvedou. Kdyby se to naučil postupně s korunami, neprodělal by desítky milionů. Zbyly mu jen drobky za pár nemovitostí, které špatně koupil a ještě hůř prodal. Naletěl makléřům. Z psychiatrie už nevyšel.

Je klíčové, aby úspěch rostl stejně rychle jako my sami. Opravdu byste chtěli být ředitelem jaderné elektrárny? Nebo nedejbože ministrem vlády? Vidíte, kam nás dovedli nýmandi, kteří si mysleli, že je k vládnutí opravňuje správně vyplněná stranická legitimace, zubit se nejdřív na předsedu a pak na voliče. Ne, z toho vědomosti, erudice a zkušenosti do hlavy nenatečou. Nedivme se, v jakém žalostném stavu je stát, když ministr pro výkon své funkce nemusí složit ani základní zkoušku, kterou vyžadují pro přihlášení na střední školu.

Ne, úspěch je více způsob chování než jedna dosažená věc či událost. Ti, kdo někdy hubnuli, vědí, že úspěch není klesnout na cílovou váhu, ale tuto váhu si udržet. Právě proto, že lidé nepřemýšlejí, hamtají a nejpozději hned chtějí to, na co nemají a co si nezaslouží, je ohromným byznysem liposukce. Ženám odsají tuk, ale ne stravovací zlozvyky a životosprávu. Jaký „div“, že tyto rychlotwiggy dříve nebo později mají bachratou pneumatiku znovu…

Ne, úspěch není v jednorázovém okamžiku, ale v dlouhodobém žití. Je skryt za disciplínou, postojem a hlavně myšlením. Všimněte si, že vše uvedené je v nás. Jde o naše slova, myšlenky, činy. Není to nic, co přijde zvenčí, s úplatky, náhodou. Babišovým úspěchem není to, že se stal ministrem financí. Jeho úspěchem bude, až ve funkci obstojí. A toho jinak než výsledky nedosáhne.

(Čeho si na Babišovi považujeme – v novém vydání časopisu FC).

Zajímají Vás další nakažlivé lži?