5 důvodů, proč nemá smysl něco dokazovat jiným

- Reklama -

Je po svátcích. Očekávám šťastné odpočinuté tváře, a co nevidím?

Dnes jsem potkal 3 pozoruhodné páry:

1) Dva žáky s hlavou v dlaních – udělají dnes přijímací zkoušky na střední školu?

2) Dvě bledé slečny – uspějí dnes u přijímacího pohovoru do zaměstnání?

3) Dva manažery snídající antidepresiva – zvládnou dnes důležité obchodní jednání?

Tři různé páry, jeden společný stres: co když to nevyjde. Co když učitel, náborový manažer, obchodní partner zjistí, že nejsem „dost dobrý, chytrý, silný“. Co si pak o mě pomyslí tetičky, babičky, soused.

Šmankote!

Všechny čekají výzvy. To je dobře. Všichni k nim ale přistupovali tak, aby svému okolí dokázali, kdo jsou a co umí. Neměli by to dokazovat především sami sobě? Neřítí se do záhuby už tím, jak přemýšlejí? Proč nám tolik záleží na tom, co na naše výsledky řekne okolí?

Všichni jsme jiní. Není technicky možné vyhovět a zavděčit se všem. Ať děláme, co děláme, vždycky se to někomu bude líbit víc, někomu méně. Vždycky bude někdo kritizovat, jak přemýšlíme, jak se rozhodujeme a jak jednáme, protože on přemýšlí, on se rozhoduje a on jedná jinak. Jen proto, že u někoho jiného podle jeho měřítek neprojdeme, ještě to neznamená, že jsme špatní, hloupí, slabí. Naopak. Znamená to, že jsme pořád takoví, jací jsme.

vede

K tomu, abychom u jiných uspěli, je jednoduchá cesta. Stačí se jim zalíbit. Tedy být takoví, jaké si přeje on. Znamená to ovšem přestat být sám sebou, autentickým, často se dokonce stydět za to, jaký v jádru jsem, a snažit se to zakrýt. Je to jako jít se zavázanýma očima. Jsme to relativně my, ale někdo nás vede a naviguje. Říká, co máme dělat, co ještě smíme a co už je pro nás nevhodné. Opravdu si v takové chvíli připadáme dost dobří, chytří, silní? To je štěstí a úspěch, po jakém toužíme?

Přál bych všem, aby uspěli. Nicméně krutá pravda zní: U zkoušky, pohovoru ani jednání jen na Vás nezáleží. Snažte se být nejlepší, jací v dané chvíli dokážete být. Ale ve vlastním zájmu si nenasazujte žádnou masku. Nepředstírejte, že jste někdo, kým ve skutečnosti nejste. A když neuspějete, přijměte to jako lekci, která slouží zejména pro Vás, ne pro příbuzenstvo. Ostatně toto je 5 hlavních důvodů, proč nikomu nemusíte nic dokazovat: