„Za celým úspěchem Apple byla na začátku položená otázka: Co kdyby to jinak bylo lepší?“ Steve Jobs

K životu nám nedali návod. Řekli nám jen: K úspěchu vede vytrvalost.

Ale kdy jsme ještě vytrvalí a kdy už tvrdohlaví?

Řekli nám ještě: K úspěchu vede víra.

Ale kdy jsme ještě hnáni vírou a kdy už fanatismem?

Ptáte se také: Jak poznáme, že znásilňujeme skutečnost? Že směr, kterým jsme se vydali, nemá budoucnost? Možná si říkáte: Chci jen prosadit svou pravdu (v podnikání nebo vztahu)! Jenže já se ptám: Jakou pravdu?

Václav Havel si nechal vyšít na prezidentskou standartu Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Zapomněl dodat, čí pravda. Jan Hus měl svoji pravdu stejně jako jezuité. Upálili ho. Jánošíka pro jeho pravdu oběsili. Svoji pravdu má nepochybně Putin, měl ji i Hitler. Zvrácenou, ale věřil jí.

hnus

Každý máme svou pravdu. Pro samou pravdu kolikrát nevidíme, že je náš záměr už mrtvý. Začínáme ubližovat. Není divu, co nevidíme, to si nemůžeme přiznat. Potom se držíme své iluze, i když už dávno ztratila reálné obrysy.

Jak vypadá kompas, kterým se v takové chvíli dá řídit? Neptejme se, máme ho všichni v sobě. Říkáme mu intuice. Vnitřní hlas. Cožpak si nevybíráme /neodmítáme životní partnery, přátele nebo zaměstnance intuicí? Proč i zájemci o naši lásku nezasíláme přijímací formulář, nebo nepožadujeme životopis? Protože některé věci se rozumem rozhodovat nedají.

Jste vyčerpaní z partnera, ale rozum říká: Nemůžeš odejít, není přece pořád špatný? Vstáváte do práce s nechutí a den máte dopředu zkažený, ale rozum říká: Nemůžeš dát výpověď jednou pro to, podruhé pro ono? Odsoudili jste se k doživotí bez radosti jen proto, že rozum říká: Nemůžeš zklamat toho/onoho?

Je hezké, že myslíte na všechny. Ale mysleli jste také NA SEBE?

Pokud se Vás týkají uvedené řádky, odpovězte mi, prosím, na 3 otázky: