7 rychlých způsobů, jak se zbavit strachu

„Strach dává malichernostem dlouhé stíny.“ Victor Hugo

Strach, to je týpek. Zamysleme se nad tímto úsměvným mozkovým virem.

Začíná hlodavou myšlenkou, zvídavou otázkou: Co když? Například: Co když se mi tohle nepodaří?

Bývá to často jen nevinný rozmar. Jenže pak se začnou dít věci!

Myšlenky jsou totiž pořádní mazlové. Každá se chce ihned tulit ke spřízněné. A tak negativní myšlenka přitahuje zase negativní. Na negativní otázku pak mozek rozvíjí všemožné negativní scénáře, a pokud ho necháme pokračovat, vymyslí katastrofické. Než se nadějeme, v hlavě to bouří a výsledkem je to, co jsme ještě před chvílí neměli: strach.

Je nevysvětlitelný, neodůvodněný. Objevil se totiž většinou bez důvodu.

odpustit

Na strachu je blbé nejen to, že zítřek (respektive den, kdy se má něco stát) obarvuje předem načerno. Čert vem zítřek – kdo ví, jestli nějaký vůbec bude. Horší je, že má smrtící dopad už na dnešek. Aniž to chceme, okamžitě nás zbavuje síly, optimismu, chuti bez ohledu na to, že den, kterého jsme se začali bát, ještě vůbec nenastal.

Zdá se to šílené. Ale já Vám povím ještě něco šílenějšího.

Strach má příšernou moc. Člověka, potopeného do vykonstruovaných představ a negativních domněnek, přesvědčí, že je neodvratná pravda. Nešťastník mu uvěří. Cítí se už napůl vyhozený z práce, vystěhovaný z bytu, opuštěný partnerem, na mizině. Svým (ne)myšlením se ocitl zcela mimo realitu. Chcete názorný příklad? Anorektička vypadá jako vyžle a jí jedno slunečnicové semínko denně. Nikdo ji nepřesvědčí, že není tlustá. Ona má svou pravdu. Jak to funguje? Strach dokáže zastřít rozum, potáhnout ho přes něj šedé plátno a na něj promítat svou vlastní skutečnost.

hledání

Nejhorší je, že strach je pocit. Pocity vytvářejí myšlenky, myšlenky vedou k činům a činy způsobují výsledky. Strach se tedy v nejtěžších případech dokonce vyplňuje. Oběti pak hovoří o osudu, předtuše, „já to věděl“. Ale s esoterikou to nemá nic společného. Jak myslíme, tím jsme. Člověk, který poraženecky přijde na jednání přesvědčený, že neuspěje, uspět opravdu nemůže, ve srovnání s někým, kdo přijde pozitivní, optimistický, sebevědomý.

Protože strach je pocit, pak ovládne-li hlavu, emoce vypnou rozum. V hlavě zavládne chaos. Člověk, který se nevysvětlitelně bojí, nepřemýšlí. Netroufá si nic zkusit, cokoli navrhnout, odepíše se předem. Nepřesvědčíte ho úspěšnými příklady. A když dříve nebo později opravdu selže, svému starému příteli – strachu definitivně uvěří. Ano, měl pravdu. Spirála neúspěchu se bohužel roztočí.

A na začátku byla jediná zvídavá otázka.

„Strach je vůle. Zvrácené soustředění na vlastní neúspěch.“ Carlos Slim Helú

Příroda nás vybavila strachem v dobré víře, abychom nebyli zbrklí a každý krok vážili. Jenže nám se strach vymknul. Přitom je tak jednoduché se strachu zbavit. Chcete znát 7 rychlých způsobů?