6 nejúčinnějších způsobů, jak se vyrovnat s hnusnými lidmi ve svém okolí

- Reklama -

„Když se začnete hrabat v lejnu, nezáleží na tom, zda jste dobří nebo špatní, nasmrádnete.“ Dmitrij Rybolovlev, obchodník s průmyslovými hnojivy, 14. nejbohatší Rus (10,3 miliardy dolarů)

Někteří lidé jen promluví a už otráví vzduch. Nejsou jen negativní, ale přímo zastrašují, manipulují. Jejich náladovost přechází do trvalého zneužívání a působení bolesti. Když se na ně zaměříte, vyhledávají vztahy, které upevní jejich sobecké potřeby. Vydírají své kolegy, podřízené, neváhají je stalkovat, terorizovat, udávat, ač se zdá, že sami z toho nemají prospěch. Mají, v sobě.

A pak jsou druzí lidé, kteří se projevují podobně, ale jen procházejí obtížnou etapou života. Mohou být nemocní, chronicky bázliví, zoufale postrádat to, co potřebují – radu, směr, podporu. Stojí za to je vyslechnout, jed, který prskají, si trpělivě otírat. Jenže jsou jako raněná zvířata. Chtějí ošetřit, ale lékaře hryzají.

Potkáváme tyto lidi celý život – na ulici, v práci, škole. Jsou jako nevyžádaný mail. Není dobré je „přeposílat na další adresu“, protože to přece neprospívá nikomu. Jak se zachovat k požíračům energie, když tvoří náš nejbližší okruh?

1. Odejděte, pokud je to možné

Pokud někdo ve Vašem okolí ustavičně potřebuje prýštit emoce a nenávist, Vy tím trpíte a Vaše trpělivost, zdvořilost nebo i rady nepadají na úrodnou půdu, pak se zeptejte sami sebe: „Potřebuji takového člověka ve svém životě?“

Když ze svého vzduchu odstraníte znečišťující elementy, dýchá se líp. Jistě, i tito lidé jsou naší zkouškou a překážkou, díky níž rosteme, na druhou stranu čeho je moc, toho je příliš. Jestliže není vyhnutí, nechte je daleko za sebou.

Zdravé mezilidské vztahy mají být reciproční. Navzájem v nich funguje beru i dávám. Pokud z jakéhokoli důvodu prostě nemůžete odejít od lidí, kteří Vám jen berou (energii) nebo jen dávají (za uši), volte některý z 5 dalších postupů.

2. Udělejte si čas pro sebe

Nejžertovnější stadium: Vaším nadřízeným se stal někdo omylem. Nemá pro to předpoklady, jen se zkrátka trefil do růžové nálady majitele. Má to, na co si ani neodvážil pomýšlet, chce si post za každou cenu udržet, ale vůbec neví jak. Zmatkuje. Chvíli Vám nabízí tykání a kamarádíčkuje, posléze ponižuje a škodí. Nakonec provinile nosí dárečky s ušima svěšenýma jako kokršpaněl. A tak stále dokola. Pokud máte svou práci rádi a nechce se Vám kvůli jednomu dočasnému omylu majitele měnit prostředí, počkejte, až to majiteli docvakne.

Do té doby kdykoli Vás tato legrační nerespektovaná postavička začne školit (nejčastěji z toho, na co nemá vzdělání, nebo co ona sama neví), máte chvíli pro sebe. Zatímco mluví, odpočívejte, zotavujte. S chápavou tváří se zbavujte vnitřního tlaku a nezapomeňte: Jed vychází z něj, ne z Vás. Týká se jeho, ne Vás. Neberte si v žádném případě osobně jeho naladění. Pozitivní a úspěšný člověk i sebevětší stížnosti řeší s grácií, nadhledem, pochopením a především konstruktivně. Od neschopných jedáků nic z toho nečekejte. Prostě relaxujte.

Nejste povaha na mlčení? OK, pak tedy volte 4 aktivní způsoby.