Pro dny, kdy je všechno špatně

- Reklama -

„Když je nejtemněji, sledujme hvězdy.“ Ralph Waldo Emerson

Znáte dny, kdy je všechno špatně? Můj přítel, který přišel o práci, takové měl. Valily se na něj složenky, exekuce, rozvod. Říkal: „Teď bych potřeboval být úspěšný a bohatý, abych měl jen dobré dny.“ Mýlil se. Vysvětlím Vám proč. Tady se úspěch neodpouští. Čím úspěšnější jste, tím více musíte být sami sebou. Vydržet růst, který Vašemu okolí nepřináší radost, naopak ho štve. S Vaším růstem přibývá zla, zášti a nenávisti k Vám.

Možná se ptáte, proč tedy vůbec růst, proč o něco usilovat. Protože v životě jde o Vás. Co Vás nezabije, to Vás posílí. Onen přítel, který začal podnikat (a ne bez problémů), dnes říká: „Štěstí není stav, kdy nemáte žádné problémy, ale kdy se naučíte s nimi žít.“

Proto až Vám bude mizerně a dokonce budete chtít všechno vzdát, nezapomeňte, že…

Všechno je dočasné

Prší, pak přestane. Po noci se vždy rozední. V jihovýchodní Asii, kde při odlivech moře až nepřirozeně ustupuje, domorodci říkají: „Však ono se vrátí.“ Příroda má své rytmy a člověk je zatím stále ještě součástí přírody. A v té nic netrvá věčně. Jen příroda sama.

Takže pokud věci jdou fajn, užívejte. Nepotrvá to pořád. A pokud jdou špatně, nevěste hlavu. Jen proto, že se na Vás někdo mračí, nemusíte se mračit také. Každý moment, ať krásný či tragický, nabízí nový začátek i konec. Každá sekunda je nová příležitost.

Nikdy, prosím, nezapomeňte na 2 minuty, které vždy pomohou.

Bolest patří k růstu

Malé děti až vzlykají, jak je v noci bolí rostoucí kosti. Nikdy žádná bolest nepřichází bez důvodu. Snažte se hnout z bodu, který Vás zraňuje, ne v něm deprimovaně setrvávat.

Jsou dva druhy bolestí. Jedna zraňuje, druhá mění. Snazší je hodit za hlavu ty, kdo jen ubližují. Horší je, když Vám dojde vlastní chyba a je Vám zle ze sebe. Čas nejde vrátit. Ale jen to, že jste zakopli na překážce, neznamená, že nejde jít dál. Třeba nedoběhnete první, ale o to pokornější. Vzpomeňte na muže, který doběhl poslední, ale neprohrál.

Bolest patří k životu, ať jste chudí, nebo bohatí. Dobré časy využívejte k dobití baterek, budou se brzy hodit. Zůstaňte trpěliví a pozitivní. A stejní buďte, i když přijde soumrak.

Deprese nic nezmění

Jak moc si stěžujete na okolnosti a nadáváte na osud, ukazuje, jak málo jste silní. Silák, ať se děje cokoli, drží a snáší bolest. Prostě přišla a ví, že si tímto obdobím musí projít. Že to je, ač se to nezdá, krok vpřed. Udržet si i v takové chvíli optimismus a humor říká, že Vy a Vaše sny za to stojíte. Možná ztratíte balanc, přijdete o pohodlí, ale jen abyste se učili být stabilnější a růst mimo zónu pohodlí. Pamatujete úžasnou ženu bez nohou?

Máte jen jednu energii. Používejte ji konstruktivním směrem. Nedovolte, aby mrak vrhal stín i na budoucnost. Naříkat na temnotu, která patří k dnešku, neučiní zítřek jasnějším.

Když zpětně zhodnotíme svůj život, zjistíme, že právě problémy nás formovaly. I když nás ty současné drtí, stále si ještě můžeme vážit života bez problémů, které nemáme.

Buďte kontrastní zrcadlo

To, co Vám nyní poradím, se může zdát těžké. Není. Je to zábavné:

Když Vás obestoupí negace, buďte pozitivní.

Když se Vás někdo ve své ubohosti pokusí srazit, smějte se mu.

Když se Vás jiní pokusí změnit, zůstaňte sami sebou.

Zkrátka nedopusťte, aby Vás někdo poprskal vlastní žlučí. Neberte si věci osobně, i když se zdají být. Málokdy zlí lidé dělají něco kvůli Vám. Dělají to hlavně kvůli sobě.

„Všem je jedno, co si myslíš.“ Jack Nicholson jako Edward Cole, Bucket List

Nesnažte se měnit jen pro zapůsobení na někoho, kdo říká, že nejste dost dobří. Měňte se proto, že chcete být lepší. Bojte se o sebe, ne o názor jiných. Věřte, že síla se čerpá právě z chvil, kdy se Vám chce strašně brečet a stěžovat si, ale Vy se usmějete. Nejde ovlivnit věci, které se Vám přihodí. Nicméně můžete ovlivnit to, jak se s nimi popasujete.

To nejlepší, co můžete udělat, je jít dál.

Z vlastní zkušenosti Petr Casanova

Více lepší budoucnosti a způsobů, jak růst nejen finančně, v časopise FC, který není a nebude k dispozici na stáncích. Mezi předplatitele se můžete jednoduše zařadit zde.