O 9letém podnikateli, který chtěl jen radost aneb Proč děti potřebují pomoc

Příběh 11letého českého podnikatele, jehož cestu jsme sledovali celý měsíc, vyvolal protesty: Proč ho obdivujete, když mu pomáhají rodiče? Já říkám: Není nikdo, kdo by nevyužil pomoc. Děti ji potřebují obzvlášť. Dnešní drsný příběh plný emocí není třeba pochopit. Stačí ho přijmout.

V Los Angeles je zapadlá čtvrť. V ní sklad, kde obyčejný živnostník George Monroy prodává autodíly. Jeho devítiletý syn se nudí. K hoře prázdných a nepotřebných papundeklových krabic si bere nůžky, izolepu a začne tvořit.

Lepí krabice

Zatímco jeho táta za stěnou obchoduje a ťuká na počítači, malý Caine vyrábí podivný lepenkový svět. Svět plný radosti. Využívá tu veškeré svoje hračky.

Přichytává hračky

Vytváří výherní automat, primitivní rameno, kterým se z krabice vytáhne cena, stolní fotbal. V prachu otevřené garáže vzniká lunapark. Vidí ho v něm pouze on. Každý, kdo projde kolem, vidí jen lepenkové krabice, tu a tam prořezané.

Hrdý před obchodem

Caine píše fixou poutač a usedá ven. Nesměle žádá kolemjdoucí, zda by si nechtěli zahrát. Že hned budou mít lepší den. Nikdo z dospělých nechápe, co ten kluk chce, natož když mluví o 1 dolaru za vstup. „V lístku máte čtyři hry, je to výhodné,“ snaží se Caine. Marně. „A za dva dolary můžete hrát pětsetkrát.“

Přemlouvá zákazníky

Jeho obchodní plán nemá logiku. Tedy ani důvěryhodnost. Pro dospělé. Ale Cainovi nejde o zisk. Jen by ho potěšilo, kdyby někdo vyzkoušel jeho nápad.

„Jsem pyšný na to, co vytvořil, ale nemám srdce se na to dívat. On celé dny sedí na židličce, čeká na zákazníka. Je mu to líto, ale věří,“ přiznává George.

Má říci synovi, že jeho dílo je zbytečné? Nepochopené? Že má svůj obsah, ale ne nakadeřený zevnějšek? Že, ano, podstata hry je stejná jako kdekoli jinde, jenže lidé nedokážou přehlédnout špinavý papundekl, chtějí glamour design? I když na požitku z dosažení úspěchu ve zvládnuté hře to neubírá?

Neříká synovi nic. A Caine je usilovný. Rozhodnutý sedět tam jakkoli dlouho.

Zajímá Vás, jak se příběh jednoho malého kluka zvrátí?