Mercedes-Benz vylepuje na auta QR kódy pro záchranáře

Asi nikdo si nepřejeme, aby to bylo využíváno. Ale když už ten případ nastane, ten malý čtvereček může pomoci. A pro všechny, kdo už déle užívají vůz Mercedes-Benz, je tento článek námětem k zamyšlení. Je dobře, že automobilky přemýšlejí nejen nad tím, jak udělat co nejrychlejší vozy, ale i jak se co nejrychleji dostat ke zraněným po těžké autonehodě…

Vyprostit je ze značně poničeného vozu může být pro záchranáře oříšek, mnohdy i nebezpečný. Všichni výrobci aut tak pro všechny vyráběné typy vozidel vytvořili tzv. záchranářské karty. Ta obsahuje popis všech palčivých konstrukčních detailů, jako jsou poloha airbagů, akumulátoru a nádrží, aby šlo bez rizika použít například stříhací stroje. Daimler jako první na světě to ještě více přiblížil 21. století. Rozhodl nalepovat zevnitř na víčko nádrže a protilehlý střešní sloupek QR kód. Záchranář pak, nemá-li dostatek informací, přiloží k nálepce chytrý telefon a za chvíli již čerpá doporučení Daimleru, jak nejlépe vyprostit oběť nehody v dané modelové situaci. U nových mercedesů již nálepky jsou samozřejmostí, do starších je Mercedes-Benz umožňuje bezplatně vylepit. Dvě místa, pro která se rozhodl, jsou podle něj zvenku snadno dosažitelné a jen vzácně dojde k těžkému poškození obou míst současně.

Počítáno je se vším. Záchranářská karta je od příštího měsíce ve 23 jazykových verzích, záchranáři se zobrazí ta v závislosti na nastavení jazyka na mobilu nebo tabletu. Jinak se automaticky spustí anglická verze. Zajímavé gesto: Daimler se zřekl patentové ochrany, aby nápad mohly využít okamžitě i další značky.

Další chvályhodné počiny menších i větších firem sledujeme v časopise FC.

Petr Casanova

Foto: Mercedes-Benz