Gérard Depardieu dokáže být stát pánem svého osudu. Když se mu přestaly líbit daně ve Francii, přestěhoval se vedle do výhodnější Belgie, suše pověsil herectví na hřebík a začal čile podnikat. S příjmy z Francie nadále počítá, s daněmi už ne.

Herce nakrknul nový prezident Hollande. Jako správný socialista navrhl zdanit 75 procenty příjmy všech, kdo berou nad milion eur ročně. O řadu nejvyšších plátců daní tak Francie naopak přišla. „Odjíždím, protože máte pocit, že úspěch je potřeba trestat,“ napsal vládě Depardieu s tím, že na daních zaplatil během své kariéry už přibližně 145 milionů eur, tedy 4 miliardy Kč. Na protest proti socialistům se vzdal francouzského občanství, přijal ruské s trvalým bydlištěm v Saransku, což je 600 km od Moskvy. Ve skutečnosti ale bydlí hned za francouzsko-belgickou hranicí.

V Belgii si založil společnost Holding 2712 (číslo označuje den jeho narození, 27. prosinec) a rozjel podnikání. V obci Estaimpuis, kde nyní bydlí, otevřel komerční vinný sklípek, La Cave à Gérard. „Gérardův sklep“, ukrývá zajímavé exempláře, které dostal nebo koupil od hereckých přátel. Jsou tu lahve, které měli ve sbírce Brad Pitt s Angelinou Jolie nebo Johnny Hallyday. V Estaimpuis, obci s 10 066 obyvateli, vlastní hotel na bed & breakfast fázi Villa White Cloud a v nedalekém městě Tournai ještě letos otevře gurmánskou restauraci. Také koupil podíl v síti realitních kanceláří Cogimmo a plánuje spustit několik franšíz v Belgii a Francii.

Ano, na Francii zdaleka nezapomněl. Jeho královský kousek: založil si vlastní aerolinku. Její název Cyran R se vyslovuje sí-ran-ér, jako byste četli anglický výraz see-run-air, který se dá volně přeložit jako vzkaz: Podívejte, jak mi to běhá. Samozřejmě, hlavně název hříčkou odráží Gérardovu roli v Cyranovi z Bergeracu.

Firma je Depardieuova, o tom není pochyb. Společnost s ručením omezením má sídlo na adrese jeho bydliště v Estaimpuis. Navíc jediným strojem v letce je hercův tryskáč, který ovšem není v Belgii. Depardieu ho provokativně parkuje a provozuje hned za hranicí – na francouzské straně. Jeho domovským letištěm je Lesquin za francouzským městem Lille. Nicméně daně Depardieu ve Francii odvádět nebude.

Letadlo bude převážet nejen francouzské pasažéry, ale hlavně neobvyklý náklad. Konkrétně léčiva a orgány darované na transplantace francouzským občanům. To je kšeft, kterému se soukromý sektor moc nevěnuje. Depardieu věří, že si vydělá postupně na další letoun. A tak krok po kroku vybuduje plnohodnotnou aerolinku.

Daňové podmínky na to (už) má. Motivaci „natřít to těm papalášům ve vládě“ taky. A věk není žádná překážka. Vždyť je ještě mladík, po Vánocích mu bylo teprve 65.

Jak příjemně optimalizovat daně, řešíme i v příštím vydání časopisu FC.

Petr Casanova