Toto je starý televizor. Pamatujete?

Občas zazrněl a objevil se nápis Porucha není na Vašem přijímači.

Porucha byla na vysílači. Tak to chodí i mezi lidmi. Slyšíte-li někdy od přátel věty níže uvedené, neťukejte si na hlavu, Váš příjem se nezlepší. Porucha je na jejich mikrofonu. Někdy říkají, co tak nemyslí. Kdyby to tak mysleli, nebyli by to přátelé.

Porucha: „Neusiluj o to, je to nemožné“

Správný signál: Určitě nedosažitelné je jen to, oč se nesnažíme. Toho je opravdu nemožné dosáhnout. Důvod, proč něco vypadá nedosažitelně, je v tom, že se o to buď nikdo nepokusil, nebo pokusil, ale cíle nedosáhl. Ani jedno neznamená, že by cíl byl nerealizovatelný. Jste-li odhodlaní dovést věc do konce, zůstává to možné.

Porucha: „Jednou si ten sen splníš, teď není vhodný čas něco měnit“

Správný signál: Jednou je výraz pro mlžný opar času, který nemusí nikdy přijít. Zaručený máte pouze dnešek, jediný den, kdy s určitostí můžete vykonat nějaký rozdílový počin. Jistě, vše nezvládnete za den. Ale cesta k dosažení snu nezná ukazatele s nápisem jednouNečekejte, že přijde den jednou. Není v kalendáři.

Porucha: „Neriskuj, drž se jistoty“

Správný signál: Jistota je vydávána za kladné slovo. Víte, co je nejjistější? Smrt. A co je nejjistější/nejbezpečnější během života? Zamknout se doma, nevycházet a nic nedělat. Celý život můžete velice jistě prožít na WC. Ale jistější znamená lepší?

Pokud člověk nedává do banku veškerou svou existenci a peníze, nesází krk svůj a své rodiny, pak nejhorší možný scénář, který se mu může stát, je, že jeho cesta nebude fungovat a on se vrátí na původní, nebo se vydá úplně jinou. I to je jistota.

Porucha: „Můžeš neuspět. A neúspěch je špatný“

Správný signál: Všímáte si, že jste postupem lety stále moudřejší? Že byste dnes udělali některé věci v minulosti jinak? Je to proto, že ať se stane cokoli, je to win-win situace. Ve skutečnosti se nedá prohrát. Buď uspějete, nebo se něco naučíte. Největší chybou, která se dá udělat, je neudělat nic, v obavě, že uděláme chybu. Pokud nedokážeme zvládnout selhání, tak dlouhodobě nezvládneme ani úspěch.

Porucha: „Nemáš správné předpoklady“

Správný signál: Úspěch nepotřebuje ideální předpoklady. Bývá dosažen tím, kdo využije ty předpoklady, jež má. Stevie Wonder odmalička neviděl. Neměl nejlepší předpoklad stát se skladatelem. Tak založil svůj život na sluchu a hlasu. Má 25 cen Grammy. Napoleon I. Bonaparte se narodil zchudlému šlechtici. Neměl protekci ani fyzické předpoklady, i s malou výškou se však stal jedním z největších vojevůdců všech dob. Ivo Toman má Tourettův syndrom, přesto patří k nejlepším školitelům. Právě lidé s velkými handicapy mají nejsilnější touhu porazit je. Neznají nemožné.

Porucha: „Nemáš dost peněz“

Správný signál: No a? Pokud je mým cílem mít více peněz, znamená to, že jich logicky nemám tolik, kolik jich chci mít. Existuje řada lidí s plnými trezory peněz, kteří si sny neplní a žijí jiný život, než by si přáli. Stejně jako chudí lidé, kteří žijí šťastni. Peníze a sny tak přímočaře nesouvisejí. Správná otázka zní: „Co mohu podniknout s penězi a podmínkami, které teď mám, abych se přiblížil svému cíli?“

„Nech toho, to dokážou jen šťastlivci“

Konečně, vysílač vyladili. Vysílá, jak by měl. Ano, svých snů dosahují opravdu jen šťastlivci. A víte proč? Protože šťastní jsou ti, kdo zvedli zadek a něco pro svůj cíl udělali. Měli stejnou víru, energii a obavy jako kdokoli jiný. Mnohdy na začátku nic neuměli. Učili se z chyb. Štěstí totiž není náhoda. Štěstí je schopnost jít za snem.

Vysílač ještě zachrchlá, že to bude znamenat moc práce. Ano, ale to neznamená, že to nebude stát za to. Úspěch většinou visí na tom nejvyšším háčku. A víte, jak nádherné je si tam pro něj dosáhnout?

Petr Casanova

P.S.: Příští vydání časopisu FC, zaměřené na cestu za sny v co nejkratším čase, zasíláme pouze předplatitelům. Vstoupit mezi ně je možné zde. Vyjde v posledním lednovém týdnu, v žádných trafikách nebude k dispozici.