Tři měsíce od ujištění v nápadu přes uskutečnění ke splnění cíle. Jedenáctiletý Tomáš Vejmola z Mníšku pod Brdy názorně předvedl, jak blízko leží naše sny.

Přál si počítač, bez pomoci rodičů. Má ho. Vydělal si na něj vlastnoruční výrobou a rozesíláním jablečných křížal, přesně 18 088 Kč. O počítač však nejde, stejně ho nakonec dostane zadarmo, takže výdělek bude moci investovat do něčeho jiného, třeba do jiného podnikání nebo profesionalizace toho stávajícího, křížalového. Sám už ví, že i kdyby mu ho v Alze zdarma nedali, dokáže si tytéž peníze vydělat zase. Kdykoli. Má to, co mnohým chybí. Schopnost méně o věcech mluvit a více dělat.

Žákovi druhého stupně pochopitelně celý start-up a jeho úspěch ulehčil jak věk – objednat si Tomáškovy křížalky bylo téměř aktem solidarity – tak okolí, které pro něj dělalo bez nároku na odměnu. Jako dědeček, který hlídal jablka na zahradě.

Na druhou stranu všichni máme přátele a rodinu, kteří mohou být součástí našeho byznysu, a to i formou obchodního podílu, tedy nezbytně ne jen na bázi výplaty.

Tomáš ale také poznal i to, co je dobré poznat včas – českou nenávist. I když se mu z nekonečného krájení ovoce a máčení jablek v citronu už krabatily prsty…

… i když po učení dělal do úmoru, aby prodal vypočtených 544 balíčků křížal…

… tak mnohé Čechy více zajímalo, jak má ošetřené hygienické předpisy, daně, zda nejde o zneužívání dětí k vlastnímu obohacování – zkrátka jsme tu důstojní pokračovatelé bolševismu. Ta žlučovitost rostla v čase. Jak se Tomáš blížil cíli.

Zloba kulminovala ve chvíli, kdy Aleš Zavoral, zakladatel Alzy, sdělil, že Tomášovi věnuje počítač zadarmo. Ocenil tak úsilí kluka, který mu připomněl tak trochu sebe.

Zajímá Vás více o Aleši Zavoralovi?