Často vzdycháme: Život je složitý.

Ne, to my si jej komplikujeme.

Když přestaneme dělat špatné věci a začneme dělat ty správné, život se usnadní.

Přestaňme dělat nesprávné věci jen proto, že se zdají pohodlné

Buďme upřímní k sobě i ostatním. Nepodvádějme. Buďme věrní a laskaví. Řeknu Vám proč. Je to jednodušší. Přestaneme si vnášet do života zbytečné komplikace. Učme se přiznávat chyby a nestydět se za to, že rosteme. Nerozumět všemu není ostuda. Jen to znamená, že dnes ještě neumíme dost. Zítra již budeme umět víc – právě díky chybám a poučením z nich.

„Mluvit pravdu je pohodlné. Nemusíte si pamatovat nic dalšího.“ Aristoteles

Přestaňme hledat zkratky a zjemňovat hrany

Máme svůj cíl a jdeme cestou, která možná není bez trnů, ale to neznamená, že je zlá. Každý růst bolí, proto si vážíme úspěchů a chováme respekt k překážkách. Vydat ze sebe to nejlepší nás posune, ať vyhrajeme, nebo prohrajeme – do ničeho tedy nechoďme méně než 100 %. Život je příliš krátký na to, aby byl prožit napůl.

Nebýt líný znamená udržet si kázeň. Upřednostnit to, co dlouhodobě chceme, před tím, co si přejeme jen v této chvíli. Cokoli odložíme, v budoucnu těžkne o stres, že to už nezvládneme. Nebojme se tak dneška, natož zítřka, a vůbec nemarněme čas obavami. Pak zbytečně plýtváme drahocennou energii na katastrofické představy o tom, co nechceme. Všechno je jen tak dobré nebo špatné, jak si to připustíme.

„Překážky jen prověřují, zda si vážíme svého cíle.“ Platón

Přestaňme praktikovat slovní průjem

Životní cestu dláždí rozhodnutí, tvořená nejen činy, ale hlavně slovy. Proto dbejme na to, co říkáme. Především komunikujme jasně. Nesnažme se číst cizí myšlenky ani mluvit v jinotajích tak, aby jiní museli číst ty naše. Většina problémů, v čele se vztahovými, začíná u špatné komunikace. Někdo se zkrátka nevyjádřil dost jasně.

Volme slova uvážlivě. Dávejme jen sliby, které můžeme splnit. Budujeme/boříme si tím pověst, kterou máme jen jednu. A také neobviňujme druhé. Buďme odpovědní za vše, co můžeme ovlivnit, a naopak zbavme se odpovědnosti za vše, za co ručí jiní. Budeme-li obviňovat jiné za chyby, kterých se dopouštíme sami, nic kladného nám to dlouhodobě nepřinese a jen zvětšíme komplikace, kterým už tak čelíme.

Ústa mají blízko k mozku, proto nemluvme bez rozmyslu. V emociálních reakcích je málo rozumu. Velká rozhodnutí jsou výsledkem inteligence, ne vášní. Zvažujme hlavně své ano i ne. Ne je nejkratší slovo, které přitom všechno mění. Může otočit náš život, když se ho naučíme říkat častěji. Říkejme ano jen činnostem, kterými se učíme objevovat, sbírat nové zkušenosti a dosahovat nové cíle. Říkejme ne tomu, co nás brzdí a nikam nevede, leda k točení v začarovaném kruhu. Více o NE zde.

„Jedním odmítnutím někdy získáte víc než trvalým kýváním.“ Da Vinci

Přestaňte chtít získat od všeho víc

Život je o prioritách, do nichž vložíme vše. Začněme se tedy zaměřovat na kvalitu. Vyšší kvalita je vždy víc než jakákoli kvantita, ať jde o majetek nebo vztah. Žijme pohodlný život, ale ne marnivý. Příliš mnoho lidí si život „užívá“ za pomoci půjček tak, že si ho vlastně komplikuje. A to jen proto, aby zapůsobila na osoby, které ani nezná. Tvoříme-li si žebříček priorit, nikdy nezačínejme růstem majetku. Nejdříve přemýšlejme o svém růstu. K čemu tuny zlata, když s nimi neumíme zacházet?

„Hlupák si přeje velkého koně. Až když na něj usedne, uvědomí si, že ho neumí zastavit.“ Caesar

Přestaňme se zahlcovat odpadem

Vážení, nejsme skládka. Ani náš žaludek, ani mozek. Hlava funguje jako nahrávací pásek. Jako mucholapka, na niž se přichytí i to, o co zrovna nestojíme. Proč své myšlení krmíme neužitečnými drby, výplachovými pořady? Pamatujeme si zpětně spíše podstatné poučky, nebo primitivní vtipy? Na co jsme svůj mozek naučili víc?

Máte-li odvahu na vnitřní inventuru, pohlédněte na přehled oblíbených stránek ve svém počítači. Získáte svůj obrázek. Nevyhovuje Vám? Nechte to špatné odejít. Odejde s tím nenávist, vztek, veškeré zápalné láhve. Potřebujete-li zapomenout na určitou osobu, musíte ji předně přestat nenávidět. Nenávist je moc těžká vlastnost. Sama se jen tak nezvedne a neodejde. Je těžká i proto, že účinkuje oboustranně. Člověk, situace, jev, které nenávidíte, vám současně nejvíce komplikují život.

„Zlaté pravidlo zní: Nedávej to, co sám nechceš dostat. Chceš-li laskavost, lásku, podporu, dávejte to samé. Chceš-li přátele, buď přátelský. Chceš-li peníze, poskytuj hodnotu. Je to funkční a jednoduché.“ Sokrates

Přestaňme se obklopovat špatnými lidmi

Máte sílu ještě na vnější inventuru? Pohlédněte do zrcadla, aniž byste nějaké měli na dohled. Tím zrcadlem jsou lidé, kteří Vás obklopují. Odrážejí Vaši osobnost. Oni jsou tím, kým chcete být. S nimi trávíte čas, oni na Vás mají vliv. Jsou-li opravdu ti správní, zjednodušují Vám život. Zbavují Vás všech ale a složitostí už jen tím, že Vám vysvětlí, že řešením každého problému jsou ne jejich rady, ale Vaše intuice. Být sám sebou je totiž nejjednodušší životní cesta. Být někým jiným ta nejtěžší.

Více o tom, jak být sám sebou a dojít k úspěchu v roce 2014, v časopise FC.

S přáním splnění všech předsevzetí, které posouvají kupředu, Petr Casanova

Foto: Zenith Chronomaster Open Retrograde, strojek El Primero s 36 000 vibrací za hodinu, rezerva chodu 55 hodin, Zenith Boutique, Pařížská 4, Praha 1