iPhone 5: Zlato, nebo diamanty?

Sir Jonathan Ive, designový tvůrce chytrého telefonu iPhone 5, by měl dostávat tantiemy nejen ze společnosti Apple. Nový iPhone 5 totiž znamená byznys nejen pro výrobce. Zisky mají i všichni kolem, kteří se zabývají především šperkařinou a různými doplňky pro iPhone. Pomineme-li nedávný přehmat výrobce broušených horských křišťálů, firmy Swarovski, který zaujal dokovací stanicí ne pro iPhone 5, ale pro starý iPhone 4/S, většina výrobců nevzbuzuje zvláštní pozornost. Jinými slovy: ve „vytunění“ telefonu je už těžké něco nového vymyslet. Je však zajímavé sledovat dilema klenotníků: Mají na pouzdro používat raději zlato, nebo diamanty?

Zatím početně vedou alternativní verze iPhonu 5 ve zlatě, ale to může být dáno také nesrovnatelně vyšší cenou diamantové verze, pro kterou je menší kupní síla. Dnes jsme objevili další dvě verze, jednu ze zlata a druhou s diamanty. Vzhledem k tomu, že se často hovoří o srovnání těchto investičních nástrojů, rozhodli jsme se posoudit, do kterého má vlastně smysl spíše investovat. U telefonů je to jasné.

Varianta 1: zlato. Autorem designu je ženevské zlatnictví Golden Dreams. Použito je 120 gramů 24karátového zlata. Přesná cena dle aktuálního kurzu 50 002 Kč.

Varianta 2: přírodní diamanty. Známý britský černošský klenotník Alexander Amosu osadil lem iPhonu 5 celkem 815 diamanty v celkové váze 5,36 karátu. Pochopitelně nejde o investiční čistotu, ale nižší šperkařskou kvalitu. Tomu odpovídá barevná škála od bílého do žlutého zakalení a cena „jen“ 480 024 Kč.

První výhoda zlata je zjevná již z posledních řádek. 24karátové zlato je 24karátové zlato. Nemá žádné třídy. Je jedno. Ano, tenký zlatý list tvoří potah telefonu, takže nelze jen tak sloupnout a teoreticky přetavit ve zlatou cihlu. Na telefonu bude již napořád. U diamantu záleží na konkrétní třídě. Diamant může být velmi kvalitní, ale také nekvalitní, a to s ohledem na parametry 4C: C – colour (barva), C – cut (brus), C – clarity (čistota), C – carat (váha). Diamanty horších kvalit se dokonce ani nepovažují za investiční a neobchoduje se s nimi jako s investicí, protože je fatální převis nabídky nad poptávkou. Zato kvalitní diamanty, ideálně nejlepší barvy D a nejlepší čistoty IF, mají prakticky zaručenou kupní sílu do budoucna.

Amosu touto kvalitou nedisponuje. Při troše nadsázky – místo přírodních diamantů mohl do telefonu vsadit klidně umělé diamanty nebo zirkony a ani odborník by to při pouhé prohlídce nepoznal. A klient by alespoň platil řádově výrazně nižší cenu. Tento iPhone z přírodních diamantů je zbytečná frajeřina, která znamená pouze riziko odcizení méně vzdělaným zlodějem. Kdyby zmíněných 5,36 karátu diamantů mělo investiční kvalitu, stál by iPhone 5 až milion dolarů, tedy asi 20 milionů Kč (odhad, záleželo by mimo jiné na velikosti jednotlivých vsazených kamenů). Pak by ale majitel mohl s přístrojem zacházet skutečně jako s trezorem. Investiční diamanty se totiž dají z jakéhokoli nosiče, včetně šperků, bezpečně vyjmout. Ostatně je to nejtvrdší produkt přírody, který poškrábe jedině další diamant.

A tady je porovnání smysluplnosti investice. Modře znázorněné diamanty jsou na tom z hlediska nárůstu opticky nejhůř, nicméně jde o konzervativní investici, čili konzervu, která relativně spolehlivě ochraňuje investované peníze. Spolehlivě = bez výkyvů. V jakékoli době diamant koupíte, můžete s vysokou pravděpodobností doufat, že vložené peníze dostanete zpět. Křivka je průměrem všech investičních diamantů, není pouze účelově vybranou jednou třídou, která se zhodnocuje více nebo méně. Některých tříd diamantů je takový přebytek, že na hodnotě nerostou. Mimochodem – srovnání vytvořila renomovaná analytická společnost Bloomberg.

Oranžové je stříbro, které ve větším kopíruje nárůsty a poklesy zlata. Jak vidno z porovnání s diamantem, zelené zlato je krátkodobě méně spolehlivě a dá se na něm vydělat, koupíte-li ho ve správný čas, ale také prodělat, pokud ho koupíte na vrcholu. Například své tři čtvrtě roku staré hodnoty zlato ještě zdaleka nedosáhlo.

Takže závěr: Zlato je pro dobré nervy, ale veskrze se vyplatí na střednědobé i delší tratě. Diamant je jistota ochrany investice, jde-li o skutečně kvalitní parametry. „Stále více mých klientů vnímá diamant ne jako nástroj nějakého úžasného zhodnocení, na kterém by měli vydělat 50 procent vkladu, ale jako bezpečného uložení peněz. V dnešní době totiž roste poptávka po nástroji, který zajistí něco, čemu se říká nezchudnutí. To nejkvalitnější diamant zajistí spolehlivě,“ říká například Martin Kilian, nejúspěšnější obchodník s diamanty v Česku v rámci holdingu Diamonds International Corporation. Letos sám učinil obchody v řádovém objemu stovek milionů korun. Ostatně právě tato společnost aktuálně vystavuje zajímavé investiční diamanty, a to i zapůjčené z antverpské burzy, ve svém showroomu v Široké ulici 15 v Praze 1. Ale pojďme zpátky k telefonům.

Takže za nás: když už si máme vybrat konkrétní iPhone z této nabídky, volíme zlatý. Špatné diamanty nebrat. Nicméně pochopitelně záleží i na osobním vkusu.

-fc-

P.S.: Doplněná zpráva. Alexander Amosu v reakci na náš článek fakticky uznal druhořadost diamantů na svém telefonu. Ve zprávě vydané pro média prohlásil, že produkt z prodeje nestáhne a cenu nezmění, nicméně rozhodl se k objednávce akčně přiložit zdarma pouzdro z krokodýlí kůže na iPhone 5 v hodnotě 20 000 Kč. Sympatické gesto. Tím alespoň částečně vynahradí klientům nevýhodný nákup.

Á propos: Ani Amosu se na telefonu neobešel bez zlata. Jde o 18karátové zlato žluté nebo bílé (Golden Dreams používá 24karátové). Snížení karátové třídy není primárně o šizení klienta. Ve srovnání s čistým zlatem je 18karátové zlato díky příměsi niklu nebo chromu tvrdší a klenotníkům se do něj lépe vsazují diamanty.