Breitling platí tryskového šílence. To musíte vidět!

Nebýt odvážných konstruktérů, jako byli bratři Wrightové a Otto Lilienthal, člověk by nikdy nevzlétl k obloze. Kupodivu i dnes, kdy už běžně létáme, se najdou průkopníci, které inspiruje bájný Ikarus. Švýcar Yves Rossy fascinuje svým projektem letounu, jehož konstrukci tvoří přímo tělo pilota.

Někdo ho může mít za sebevraha. Seskočí z helikoptéry, zapne raketové motory a po šesti minutách mu dojde veškeré palivo. Chvilku plachtí, pak vystřelí padák a na zemi dopadne jako parašutista. Křídlo s tryskovým pohonem zaslouží úctu především pro vyváženost velikosti motorů v poměru k jejich výkonu. Agregát musí být malý a výkonný, aby jej bylo možné zakomponovat do křídla, a přitom musí pilota bezpečně unést. Rossy tak používá čtyři motory Jet-Cat P200. „Rád seskakuji z vrtulníku nebo sportovního letadla ve výšce čtyř tisíc metrů. Po chvilce volného pádu zmáčknu tlačítko k roztažení křídel, do třiceti sekund stabilizuji let a zažehnu motory,“ komentuje Rossy své křídlo s rozpětím 3 metry, které váží při startu 45 kg a při dopadu 35 kg (bez paliva, kterým je letecký benzin s 5% příměsí oleje). Rychlost dosahuje  až 300 km/h, přičemž stoupání je možné v hodnotě 330 m/min při 180 km/h. „Bohužel je to nákladný koníček,“ dodává Rossy.

Věšet hlavu ale nemusí. Podporují ho, když už je Švýcar, švýcarské hodinářské manufaktury. Po Hublotu ho teď přeplatil Breitling, odnepaměti spojený s letectvím. Vyrábí hodinky pro piloty (nosí je například John Travolta, který disponuje pilotní licencí, soukromým letadlem a ranvejí až k domu) a sponzoruje oblíbený Breitling Jet Team, který se představil i při leteckém dni v Hradci Králové. Tento soubor nebeských akvabel, létající na českých Albatrosech L-39, dokáže dělat piruety a výkruty křídlo na křídlo v závratných rychlostech. Jeho členové jsou většinou bývalí vojenští piloti. Podobně je na tom Rossy, který má za sebou bohatou kariéru bojového i civilního pilota a výčet sportů, jimž se aktivně věnuje, připomíná encyklopedii adrenalinových aktivit. Nikdo normální snad tryskové křídlo ani nemůže vzít na záda… Nebo ano?

Takto byl zachycen při letu nad Grand Canyonem. Vychutnejte si to… 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=WgdIE2t8QkM