3 jednoduché rituály, které pomáhají uspět a vejdou se každému do každého dne

- Reklama -

Když jsem naposledy mluvil s Jaromírem Jágrem, seděl v létě pod stromem na zahradě svého domu v Hnidousích u Kladna jen v tričku a trenkách, jedl z ošatky třešně a vyprávěl mi o svých rituálech.

Jak si hokejku navrchu omotá červenou páskou a černou fixou namaluje kříž.

Jak si vezme Bibli, usedne s ní do ústraní, čte a modlí se.

Jak před odchodem na led ještě pohlédne na své místo v šatně, kde má nad svým jménem obrázek Vladimirské Bohorodičky.

Nemohl jsem to pochopit.

On, jeden z nejúspěšnějších hokejistů historie, a stále dává na rituály?

Pousmál jsem se a on se zasmušil: „Petře, dávají mi sílu.“

Když jsem naposledy mluvil s Radimem Passerem, jedním z nejbohatších Čechů, v jeho pracovně s napůl panoramatickým rozhledem na Prahu, svěřoval se mi se svou vírou v Boha. On, věcný developer!

Smál bych se tomu, kdybych už ze své zkušenosti nevěděl, jaký vliv může mít víra nebo obyčejné malé prosté rituály na způsob, kterým myslíme a vyrovnáváme se s problémy.

Sám jsem se učil „odkládat“ problémy na papír. Napsat to, co mě trápí, a tím negativní myšlenky v noci vypustit z hlavy – a usnout. Poděkovat vodě, kterou piji, a tím se cítit lépe. (Četli jste již o mém ranním rituálu, který nikdo nepochopí?). Nevím, jak to funguje, ALE FUNGUJE TO.

Jako by člověk potřeboval v něco věřit. Na někoho/něco jiného se obrátit a doufat, že mu TO něco pomůže. Jako by mu TO, že ještě nějak věří, pomohlo udržet víru v sebe – ve chvíli, kdy by ji jinak už dávno ztratil…

Čtyři roky píšu v tištěném magazínu FC o lidech, kteří mi svým myšlením změnili život. Všichni jsou ve svém oboru úspěšní a u všech nalézám rituály, bez kterých si svůj den neumějí představit. Ty rituály jsou různé, ale všechny mají společnou moc změnit náladu. Zlepšit pocit. Přeostřit soustředění na pozitivní a konstruktivní tón.

A pozitivní pocity vytvářejí pozitivní myšlenky, pozitivní myšlenky vedou k pozitivním činům a z pozitivních činů vyplývají pozitivní výsledky.

Jaromíru Jágrovi čtení Bible pomáhá koncentrovat se. Na závěr knihu knih políbí. Nikdo nechápe, jak může na tak vysoké úrovni stále hrát nejlepší hokejovou ligu světa. V únoru mu bude 44 let.

Radim Passer se vírou v Boha přenáší přes úmrtí svého novorozeného syna, věří, že se tudíž ještě spolu shledají. Nikdo nechápe, jak se právě po takové ztrátě mohl stát jedním z nejúspěšnějších českých developerů.

Jak to, že oba úspěšně pokračují v tom, co by jiní už dávno zabalili? Kde berou síly? Co je pro ně vlastně důležité?

Já jsem už dávno převzal do svého života tři rituály a žasnu, jak mi pomáhají stabilizovat náladu a myšlení – nesmím o ně ochudit ani jeden den. Zkuste si na ně najít byť jen pár minut denně, třeba od Nového roku. Pomáhají.

Jak špatné časy dělat dobrými a dobré ještě lepšími? Obraťte, prosím, na 2. stránku.