Proč se vyplatí přát druhým úspěch

- Reklama 4 -

Schopnost přát druhým – umění, které odlišuje úspěšné od neúspěšných a šťastné od nešťastných. Bill Gates říká, že podle míry přejícnosti dokáže člověku předpovědět život na desítky let dopředu. Má nepochybně pravdu. Bez tohoto charakterového rysu můžete podnikání zabalit. To je důvod, proč tak často vyzýváme k cestování. Protože schopnost přát druhým je něco, co u nás, bohužel, neuvidíte tak často jako jinde.

Asi každý má ze zahraničí historky jako já. Kamarád navštívil v Thajsku prodejnu se smíšeným zbožím a měl děsný hlad. Na pultě zahlédl ananas a ukázal na něj. Prodavač mu jej bez váhání podal a nechtěl žádné peníze. „To je moje svačina, my tu jídlo neprodáváme,“ smál se. Cestovatel Jiří Kolbaba vyprávěl, jak byl na Islandu nucen čtyřikrát stopovat. „Ve třech případech mi zastavilo hned první auto, na které jsem mávnul, ve čtvrtém případě to třetí.“

Proč jsme v Česku takoví truhlíci, že přejeme druhému to nejhorší? Proč tím sami sebe dobrovolně oslabujeme? Povím Vám to.

asistentka

Kdykoli vidíte nepřejícného člověka, všimněte si, jak se mu daří. Nebo spíše nedaří. Není to náhoda. Zášť je propojena pupeční šňůrou s neúspěchem. A je jedno, co bylo dřív. Jestli neúspěch, nebo nenávist. Jestli nejdříve ten člověk tonul v neúspěchu, a proto se stal žlučovitým, nebo jestli žlučovitost předznamenala jeho neúspěch. Nezáleží na tom. Dokud se totiž člověk nezbaví zášti, nemůže uspět. Chcete vědět, proč?

Když jsme pracoval ještě na Nově, doktoru Železnému volal do jeho pořadu divák, zda by televize mohla zavést zvláštní zpravodajský kanál, 24 hodin o tragédiích. Některé lidi totiž přitahuje cizí neštěstí. Potřebují ho, aby se sami necítili na dně. Psychiatr to pochopí, ale zároveň pacienta ujistí, že špatnou událostí, která se přihodí někomu jinému, se jeho vlastní postavení nezlepší. Naopak, to postavení se nezmění. A pokud ano, tak jen zhorší. A to proto, že takový člověk se soustředí na všechno ostatní než na vyřešení problému.

Australská spisovatelka Rhonda Byrne tomu ve své knize Tajemství říká zákon přitažlivosti. Diví se, proč média informují o jednom leteckém neštěstí, když tisíce jiných spojů tentýž den úspěšně přistanou. Já to vím. Protože to masa chce. Potřebuje. Člověk, který se upne k televizi, je pak přesvědčen, že není nutné se o nic snažit, protože svět je zlý, nikdo dobrý v něm neuspěje a podnikatelé jsou jen zloději – a to všechno proto, že o úspěšných lidech a kladných událostech se hovoří v nízkém poměru, pokud vůbec. Dobré masu nezajímá. Leda když jde o charitativní pořad se sbírkou pro postižené. Takový pořad se objeví v hlavním vysílacím čase. Jak je to možné? Postižení je to, co láká. Hurikány! Povodně! Co nejvíce negací sdělených jinou formou!

podaná ruka

Larry Ellison v nedávném rozhovoru pro časopis FC popisoval, jak vyrůstal bez biologických rodičů, víceméně na ulici, školu nezvládal. „Tak jako každý jsem přemýšlel o tom, co by se dělo, kdyby se ostatním nedařilo stejně jako mně. Ať jsem to bral z jakékoli strany, v ničem bych si nepomohl, naopak. Kdyby se mému učiteli stalo něco zlého, neměl by mě kdo učit. Když jsem však ve svém okolí začal hledat více úspěšných lidí a směl být v jejich blízkosti, život se mi obrátil. Mohl jsem odpozorovat jejich návyky a převzít jejich přednosti. Úspěch a schopnosti jiných pro mě byly pozitivní školou.“

Viděli jste už video Co mají lidé z toho, že pomáhají?

Negativní lidé považují úspěšné za zlo. Za své nepřátele. Mají škodolibou radost, když se daří hůř jejich zaměstnavateli. Natolik jsou iracionální, že nedomýšlejí, co s nimi bude, až svou firmu zavře. Stejně dokážou nepřát úspěch vlastním přátelům i příbuzným, i když složenky o to snáz nezaplatí.

Všichni lidé vědí, že nepřejícnost je špatná, zhoubná a ničí svého vlastního tvůrce, protože se soustředí na to, co nemůže ovlivnit, a nesoustředí se na to, co může ovlivnit – svůj vlastní úspěch. Stejně tak všichni vědí, že televizní zprávy neodpovídají realitě. Richard Branson pozval bulvární štáb, aby mu jeden den byl v patách. Ten den byl tak neobyčejný, že se vůbec nic nestalo. Přesto byl druhý den konfrontován se senzační společenskou zprávou, že si v jedné chvíli mohl zlomit nohu, kdyby na chodníku špatně došlápl.

Úspěšní lidé umějí využít příležitost. Když vidí nedostatek, dají lidem, co jim chybí. Přejí si, aby druhým bylo lépe. Protože na tom vydělají. Neúspěšní lidé se snaží nepomáhat. Přejí si uškodit. Nezískávají žádný byznys. Nezískávají žádné spojence. Protože se neinspirují dobrým, nevnímají, kde mají rezervy. Nechtějí je vidět. Nepracují na sobě. Řekněte mi tedy: Jak by mohli uspět?

Neúspěšní lidé se nechtějí vyrovnat lepším. (Což by sami mohli ovlivnit.) Místo toho si přejí, aby těm lepším se hůř dařilo, a tím se pozice vyrovnaly. (Jenže to sami ovlivnit nemohou.) Problém je, že i kdyby došlo na jejich přání a úspěšný člověk škobrtnul, nevadí mu to. On naopak bude rád. Alespoň ví, na co si dát příště pozor a na čem má zapracovat. Z každé šlamastyky tedy dříve nebo později vybředne. Neúspěšný úspěšného tedy nikdy nedožene.

Zajímá Vás, jakým 5 fatálním problémům se nepřejícní lidé vystavují?

- Reklama 5 -