7 rizik, která úspěšní podstupují a neúspěšní se jich bojí. Kam patříte Vy?

Rozkmotřili se mi dva kamarádi. Pozoruhodné je proč.

Vyrůstali v jedné školní lavici, na jednom patře paneláku, spolu nastoupili i do stejného prvního zaměstnání. Takového, kde máte mizerné pracovní i platové podmínky. Po čase se sešli u piva.

První povídá: Odejděme.

Druhý na to: To nejde. Bojím se, že to jinde bude horší.

První: Já se bojím také. Ale toho, že to tady bude pořád stejné.

Dovolte vsuvku. Všimli jste si, že kdykoli přemýšlíme o budoucnosti, převážně se bojíme? O práci, peníze, zdraví, o děti, rodiče… pořád se bojíme, že něco nedopadne. A všimli jste si také, že jen málokterá obava, kvůli které nespíme, nejíme a šedivíme, se naplní? A když přece, že nikdy není tak katastrofická, jak jsme si mysleli? Ale to jen na okraj. Pojďme zpátky k našemu příběhu.

I moji přátelé měli zbytečné obavy. První dal výpověď, nastoupil do jiné firmy, kde okoukal mechanismy i kontakty, a dnes, po letech, má vlastní obchod s kamenem. Je za vodou. Ne, jinde to nebylo horší.

Druhý v té špatné firmě zůstal a neměl co okoukat, protože to s ní jde od desíti k pěti. Dříve se bál, co bude za měsíc. Teď se bojí, co bude zítra. Bere minimální plat, a pozdě, zbytek na ruku, a ještě později, má výhled na žalostný důchod. Ne, v té firmě to není stále stejné. Je to stále horší. Přesto, jeho obava, že si jinde nepolepší, trvá. Už dvacet let se bojí odejít.

Oba spolu nemluví. Když něco chtějí vzkázat druhému, dělají serpentýny přes mě. Druhému vadí, že ho první opustil. Prvnímu vadí, že mu to druhý vyčítá. Zajímavé je, že oba před dvaceti lety hazardovali se svým osudem. Jenže kdo víc: ten, který zůstal na špatném místě, nebo ten, který dal výpověď?

asistentka

Všichni se bojíme, co by se mohlo stát, kdybychom odešli ze špatného místa. Je to přirozené. Napadlo nás ale, stejně přirozeně, bát se i toho, co se může stát, když z něj neodejdeme? Co se vlastně musí přihodit horšího, abychom ze špatného místa odešli? To nás musejí vyhodit, jinak se neodlepíme? Ale proč by nás ze špatného místa vyhodili, když mohou být rádi, že tam někdo dělá?

Nebojte, všichni lidé hazardují se svým životem. Úspěšní tím, že jdou aktivně vstříc pozitivním změnám, neúspěšní tím, že se pozitivních změn bojí. Zajímá Vás, jak je možné, že se úspěšní nebojí? Kde berou hroší kůži? Jak uvažují? A dá se to naučit? Rozeberme si tedy 7 rizik, která podstupují dennodenně…