9 chyb v cestě za úspěchem, na které nejčastěji zapomínáme

Všichni děláme chyby. A největší chybou je myslet si, že žádnou neděláme. Pokud Vás snad zachvátila představa, že jste dosáhli dokonalosti a všechno je v pořádku, buďte v klidu, znamená to, že nějakou chybu pouze přehlížíte.

Nejčastější přehmaty jsou tak automatické, že si je ani neuvědomíme, jako zařadit v autě zpátečku, abychom jeli dopředu. Z úspěchu je pak karambol.

1. Bezvýhradně důvěřovat

Očekávat, že jsme narazili na dokonalého zaměstnance či kolegu, je iluze. Ani my sami nejsme dokonalí, a to ani podle svých vlastních měřítek. Úplně bezchybný člověk neexistuje. A žijeme v zákeřném světě. Kdo se druhému otevře, bývá jím zraněn. Kdo miluje, bývá zklamán. Důvěřujte, ale prověřujte.

Služebníček!

2. Slepě hodnotit

Víte, z čeho vzniklo „nemá všech pět pohromadě“? Ze zkušenosti. Člověk by měl v každé chvíli používat nejméně pět smyslů. Nesoudit druhé jen očima. Máme také uši, aby vyslechl, a ústa, aby se mohl ptát. Nejčastěji zapomíná na mozek, aby dokázal druhého pochopit, a srdce, aby se do něj uměl vcítit.

Nikdy nesuďme člověka na první dojem. Možná předvedl jen to, oč jsme si řekli sami neobratně. Možná mu všechno nedovolil stres či skrytá bolest. Být zdrženlivý a laskavý v každé profesi, zvláště při náboru zaměstnanců, je tak důležité jako hned neskákat radostí, že se někdo trefil do chvilkového gusta.

3. Řešit všechno a všechny s výjimkou sebe

Když se nám nelíbí okolí, problém nemusí být jen v okolí, ale v nás. V našem nastavení, náladě, přístupu, životním stylu, který vyznáváme a podle něhož nálepkujeme. Jistě, teoreticky můžeme změnit celý svět, ale to je větší fuška než prostě změnit sebe. Svět bude pozitivní, když ho pozitivně začnete vidět.

Zajímají Vás další 3 zpátečkové chyby?